مقالات
عکاسی مستند

عکاسی مستند


عکاسی مستند دنیای جذاب و در عین حال پر رمز و رازی است؛ دنیایی که یک عکاس آن را می‌سازد و هزاران بیننده به هزاران شیوه در ذهن خود مفهوم‌های متفاوتی را از آن برداشت می‌‌کنند! این قانون تمام مستندهاست و ارتباطی به موضوع سوژه‌ی آنها از حیات وحش گرفته تا روابط اجتماعی، ندارد.

اگر عکاسی را تازه آغاز کرده‌اید و یا عکس یک از علاقه‌مندی‌های شماست، «مستند»، به معنای ثبت هر آنچه به طور طبیعی در اطراف اتفاق می‌افتد، می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پیداکردن یک دید مستقل در عکاسی و تمرین فنی این هنر باشد.

نگران نباشید. برای آنکه بتوانید عکاسی مستند را آغاز کنید و آن را ادامه دهید نیازی به رها کردن کار، درس و برنامه‌های روزانه خود ندارید، پیشنهاد ما این است زندگی روزمره‌تان را به عنوان یک پروژه، به ساعت و مکان عکاسی مستند تبدیل کنید.

اگر مقاله‌های پیشین بامیلو را درباره‌ی عکاسی خوانده باشید، با این مقاله ارتباط بهتری خواهید داشت، پس سری به مقاله‌های قبلی بزنید و زندگی خود را به یک سوژه عکاسی مستند زیبا تبدیل کنید.

به زندگی روزمره و موقعیت‌های یک عکاسی مستند فکر کنید

قرار است زندگی خود را با عکاسی مستند بیامیزید. بنابراین مجبور نیستید ساعت و مکان خاصی را برای عکاسی در نظر بگیرید، هرچند که این پروژه یک هفته یا یک ماه طول بکشد. البته این موضوع را نیز در نظر بگیرید که اینکه در هر دقیقه و هر ساعت در خلال کارهای روزانه در حال عکاسی باشید، مطلوب نیست.

شاید نتوانید در هر لحظه عکاسی کنید اما می‌توانید به آن فکر کنید. فکر کردن به این موضوع که شما در طول روز به چه مکان‌هایی می‌روید، از چه مسیرهایی عبور می‌کنید، چه جاهایی می‌نشینید، با چه کسانی صحبت می‌کنید و چه کسانی را به طور مداوم می‌بینید، می‌تواند در یافتن یک سوژه مناسب برای عکاسی مستند کمک کند و آغازگر سری عکس‌های‌تان در این پروژه کوتاه باشد.

شما در عکس مستند خود حضور خواهید داشت؟

این موضوع بعد از فکر کردن به موقیعت‌های‌تان در طول یک روز، نخستین چالش شماست. در هر حال پروژه مستندکردن زندگی خود شماست، تصمیم بگیرید که حضور خود را در این عکس‌ها چطور نشان می‌دهید: کاملاً از عکس‌ها خارج هستید، دوربین را تنظیم می‌کنید و شما نیز در کادر قرار می‌گیرید، سلف پرتره برمی‌دارید و یا تصمیم دیگری برای آنها دارید.

اگر از نظر زمان زمانی در مضیقه باشید، احتمالاً فرصت حضور در عکس‌ها را پیدا نخواهید کرد اما اگر تصمیم به حضور در عکس‌های خود گرفتید نیز تنها راه شما تنظیم دوربین نیست، اینکه بعد از عکاسی با یک تکنیک ترکیبی خود را در تصویر جای بدهید، کار رایجی در دنیای عکاسی است؛ چیزی که در صورت رعایت صداقت، از ارزش مستند بودن عکس‌های شما کم نخواهد کرد.

عکس‌ها رنگی هستند یا سیاه و سفید؟

برای خلق یک مستند قوی لازم است درباره‌ی ترکیب رنگ عکس‌های خود تصمیم بگیرید. این تصمیم‌گیری بستگی زیادی به اجزای عکس شما و پیامی که در آن خواهید داشت، دارد و قاعدتاً شناخت ترکیب رنگ‌ها، بسیار به شما کمک خواهد کرد.

می‌توانید چند شات آزمایشی بردارید تا فضای اصلی را در عکس‌ها با هم مقایسه کنید اما حتماً پیش از آغاز جدی عکاسی این موضوع را در ذهن خود مشخص کنید.

عکاسی سیاه و سفید یا حتی تک رنگ به شما کمک می‌کند که پیام واقعی را از طریق برجسته کردن سوژه یا موضوع منتقل کنید اما در عکس رنگی ممکن است ذهن مخاطب شما به سمت دیگری منحرف شود. هرچند که یک عکس رنگی می‌تواند یک مقطع کاملاً واقعی از زندگی شما را نشان دهد.

جهت مجموعه عکس‌های خود را مشخص کنید

اینکه بخواهید عکس شما عمودی یا افقی باشد، بستگی به کادربندی، سوژه و در نهایت سلیقه‌ی شخصی شما دارد. اما پیشنهاد ما این است که در یک سری عکس، منظور عکس‌هایی است که به صورت مجموعه گرفته می‌شوند، از یک جهت یکسان استفاده کنید.

لنداسکیپ معمولاً بهترین قالب برای عکاسی است؛ قالبی که برای عکس‌های روی وب بسیار کابردی و دلنشین است. می توانید از قالب پرتره برای عکس‌هایی که قرار است در یک کتاب یا آلبوم چاپی به مخاطب ارائه شوند و یا بر روی دیوار قرار بگیرند، استفاده کنید.

چطور عکاسی کنیم؟

ترفندها و قوانین عمومی عکاسی و یا حتی عکاسی مستند، آنقدر زیاد هست که این مقاله گنجایش آن را نداشته باشد. این نکته‌ها تنها به شما کمک می‌کند که بتوانید در هنگام عکاسی مستند راحت‌تر برای تنظیم دوربین خود تصمیم بگیرید.

یک لنز ۵۰ میلی‌متری یک انتخاب سنتی و رایج برای عکاسی مستند است؛ لنز نرمال با زاویه‌ی دیدی شبیه انسان. اگر از یک دوربین با فرمت APS-C استفاده می‌کنید باید زاویه‌ی دید بازتری با لنز 35 میلی‌متری داشته باشید.

لنزهای زوم به دلیل آنکه می‌توانند انعطاف بیشتری به عکاسی شما بدهند، قاعدتاً محبوب‌ترند اما لنزهای ثابت یا پرایم نیز با دیافراگم بازتر، به شما قدرت کنترل بیشتری بر روی عمق میدان می‌دهند.

لنزهای پرایم، نسبت به لنزهای زوم، کوچکتر، سبک‌تر و پنهان‌تر هستند، اما در پروژه‌هایی که شما نیاز به جلب توجه کمتری دارید، بسیار به شما کمک خواهند کرد.

دیافراگم هشت یک تنظیم عمومی خوب برای داشتن یک عمق میدان مطلوب است. در حالی که شما می‌توانید سرعت شاتر را به صورت دستی تنظیم کنید بدون آنکه سطح حساسیت آن را بالا ببرید.

لنزهای پرایم، نسبت به لنزهای زوم، کوچکتر، سبک‌تر و پنهان‌تر هستند، اما در پروژه‌هایی که شما نیاز به جلب توجه کمتری دارید، بسیار به شما کمک خواهند کرد.

دیافراگم هشت یک تنظیم عمومی خوب برای داشتن یک عمق میدان مطلوب است. در حالی که شما می‌توانید سرعت شاتر را به صورت دستی تنظیم کنید بدون آنکه سطح حساسیت آن را بالا ببرید.

اگر نیاز دارید که خودتان نیز در فریم باشید. به یک سه پایه برای پشتیبانی دوربین نیاز خواهید داشت. یک کنترل از راه دور و یا امکان شاتر زدن دوربین با وای فای گوشی همراه می‌تواند راهگشا باشد.

نکته‌هایی برای بهتر شدن این مستند

    سعی کنید تم عکس‌های شما تا اندازه‌ای مشترک باشد و یا بازگوکننده‌ی یک روایت یا داستان باشد. ساختن یک قصه، عکاسی مستند را بسیار جذاب‌تر از چیزی که تا کنون در ذهن داشته‌اید می‌کند.
    اگر قرار است افرادی که در اطراف خود می‌بینید سوژه عکاسی مستند شما شوند، کمی با آنها معاشرت کنید. شنیدن صدای آنها و آگاهی از حال و هوای‌شان می‌تواند در تصمیم‌گیری برای قالب‌ها و رنگ عکس به شما کمک کند.
    به یاد داشته باشید که در عکاسی مستند تمامی اجزای سازنده‌ی عکس، نقش خود را در رساندن پیام ایفا می‌کنند، موضوعی که در دیگر انواع عکس‌ها کمرنگ‌تر است. پس حواس‌تان به تمام عناصری که در قاب شما جای گرفته‌اند، باشد.
    مستندسازی از آنچه حول و حوش انسان‌ها می‌گذرد، ضرورتاً نیازی به ثبت صورت آنها ندارد. حتی اگر سوژه عکاسی خود شما هستید، می‌توانید از ترکیب بدن خود به جای حالت‌های چهره کمک بگیرد. ضمن اینکه وجود یک صورت واضح در عکس می‌تواند توجه را از سوژه‌ی اصلی پرت کند.

  • عکاسی مستند


Article Rating


ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.